IPTV چیست | هر آنچه که باید درباره آینده ویدئو بدانید

iptv چیست

شاید شما نام IPTV را نشنیده باشید. اما احتمالاً سالهاست که از آن استفاده می کنید و به احتمال زیاد در آینده بیشتر از آن استفاده خواهید کرد زیرا IPTV به سرعت در حال رشد است.

اما IPTV چیست؟ IPTV به چه معناست؟ چگونه کار می کند؟ و چگونه می توانید از آن برای بهبود تجربه تماشای تلویزیون خود استفاده کنید؟

ما پاسخ این سوالات را داریم.

IPTV مخفف “internet protocol television (تلویزیون پروتکل اینترنت) است. “IP” در IPTV همان است که در آدرس IP یا VoIP (صدا از طریق IP) شما وجود دارد. این بدان معناست که برنامه های تلویزیونی با استفاده از پروتکل اینترنت ارتباط برقرار می‌کنند.

درک بهتر از Internet Protocol Television

برای درک معنای آن ، باید کمی در مورد نحوه عملکرد non-IPTV بدانید. با تلویزیون کابلی یا ماهواره ای ، پخش کننده ها سیگنال ها را در زمان واقعی ارسال می کنند و بینندگان آنها را دریافت می کنند-شما فقط می توانید آنچه را که به صورت زنده پخش می شود تماشا کنید. مگر اینکه نوعی دستگاه ضبط داشته باشید .

اما IPTV متفاوت است. به جای انتقال محتوا از طریق پالس های نوری در کابل فیبر نوری یا امواج رادیویی از ماهواره ، IPTV نمایش ها و فیلم ها را از طریق اتصال استاندارد اینترنت شما ارسال می کند. (ممکن است از اتصال اینترنتی کابلی یا ماهواره ای از ارائه دهنده خدمات اینترنتی مورد نظر خود (ISP) استفاده کنید ، اما اینها مستقل از آنهایی هستند که معمولاً سیگنال های تلویزیونی شما را حمل می کنند.)

تفاوت در اینجا متوقف نمی شود

شبکه IP انعطاف پذیری بسیار بیشتری را در داخل شبکه ارائه می دهد که امکان تعامل دو طرفه را در مقایسه با اتصال کابلی سنتی و یک طرفه یا شبکه پخش ماهواره ای فراهم می کند. این به کاربران نهایی این امکان را می دهد کنترل ها و گزینه های بیشتری برای تعامل داشته باشند و تجربه خود را شخصی کنند.

به جای پخش طیف وسیعی از برنامه ها در یک برنامه خاص ، اکثر IPTV ها از ویدئوی درخواستی (VOD) یا رسانه های تغییر زمان (time-shifted) استفاده می کنند.

در پشت همه اینها معماری شبکه پیچیده ای وجود دارد ، از جمله کدگذاری زیاد از سیگنالهای سنتی به سیگنالهای IP-friendly. اما نکته مهم این است که نیازی به تماشای آنچه در حال پخش است ندارید. می توانید به ارائه دهنده خود بگویید که می خواهید چه چیزی را تماشا کنید ، و آنها بلافاصله آن را برای شما ارسال می کنند.

آیا برای IPTV به Set-Top Box نیاز دارید؟

از آنجا که اکثر تلویزیون های قدیمی مجهز به IPTV نیستند ، ممکن است به یک set-top مانند Apple TV ، Roku و Amazon Fire TV نیاز داشته باشید که آنچه را که از طریق اتصال به اینترنت دریافت می کنید را به فرمتی که تلویزیون شما می تواند بخواند “ترجمه” کند. از سوی دیگر برای تماشای IPTV، کامپیوتر شما به هیچ چیز دیگری نیاز ندارد. کافی است یکبار در سرویس مورد نظر ثبت نام کنید. سپس شما می توانید در هر زمان که بخواهید IPTV ها را درفرمت های مختلف تماشا کنید.

اگر شما از قابلیت screen mirror در تلویزیونتان استفاده می‌کنید بنابراین می‌توانید IPTV ها را بدون نیاز به ستاپ باکس تماشا کنید.

تلویزیون های هوشمند جدید می توانند دارای پشتیبانی IP داخلی باشند که می تواند به شبکه شما متصل شده و برای استفاده از خدمات IPTV تنظیم شود.

IPTV ترکیبی (Hybrid IPTV)

بسیاری از ارائه دهندگان تلویزیون در حال حاضر از رویکرد ترکیبی برای IPTV استفاده می کنند تا برخی از مسائل مربوط به پخش‌هایی با قابلیت IP (IP-enabled) را کاملا حل کنند. IPTV برای انتقال داده با سرعت بالا به پهنای باند زیادی نیاز دارد.

IPTV ترکیبی (Hybrid IPTV) خدمات تلویزیون سنتی را با خدمات مبتنی بر IP (IP-based) ترکیب می کند. بزرگترین نقطه قوت این iptv ترکیبی این است که همه به صورت یکجا از طریق یک پکیج تحویل داده می شوند. این ویژگی به ارائه دهندگان تلویزیون اجازه می دهد تا پیشنهادات خود را برای مشترکان خود گسترش دهند.

همچنین ارائه محصولات و خدمات جدید بدون بازنگری کامل در set-top box را آسان تر می کند. این یک راه خوب برای انتقال از یک مدل سنتی به یک مدل مدرن تر است.

IPTV چگونه کار می کند؟

سه فرمت مختلف IPTV وجود دارد. ما هر کدام را جداگانه بررسی می کنیم.

ویدئو درخواستی (VOD)

استرمینگ VOD دقیقاً همان چیزی است که از معنای آن پیداست. هر زمان که آن را درخواست کردید ، ویدیو دریافت می کنید. سایتهای پخش فیلم خدمات VOD هستند. هیچ محدودیت زمانی برای آنچه می توانید تماشا کنید وجود ندارد.

شما آنچه را که می خواهید تماشا کنید به سرویس می گویید ، آنها آن را از طریق اینترنت برای شما ارسال می کنند و شما آن را تماشا می کنید. به همین سادگی.

Netflix ، Hulu و Amazon Prime Video نمونه های محبوب خدمات پخش ویدئو Over-The-Top (OTT) هستند.

رسانه های تغییر زمان (Time-shifted media)

اگر “catch-up TV” یا (تلویزیون  کمکی) تماشا کرده اید ، با این نوع IPTV آشنا هستید. در حال حاضر بسیاری از شبکه های پخش به کاربران این امکان را می دهند تا برنامه هایی را تماشا کنند که زمان تماشای آن را از دست داده اند

تفاوت مهم بین رسانه های تغییر زمان یافته (Time-shifted media) و VOD این است که محتوای به اشتراک گذاشته شده دارای ماندگاری محدود است. شما نمی توانید به عقب برگردید و یک قسمت از برنامه ای را که چندین سال پیش از دست داده اید تماشا کنید.

یکی از محبوب ترین سرویس هایی که رسانه های زمان دار را ارائه می دهد iPlayer BBC است.

(اگر فکر می کنید VOD و رسانه های تغییر زمان بسیار شبیه به هم هستند ، درست می گویید. بیشتر به مدت زمانی بستگی دارد که بتوانید یک برنامه را بعد از پخش تماشا کنید.)

IPTV زنده (Live IPTV)

مانند پخش تلویزیونی ، شما همچنین می توانید برنامه ها را به صورت زنده از طریق IPTV تماشا کنید. بسیاری از مردم رویدادهای ورزشی را این گونه تماشا می کنند. به راحتی می توانید بازی را در تلفن خود در حالی که در حال حرکت هستید پخش کنید.

به غیر از پخش اینترنتی از طریق اینترنت به جای رسانه های تلویزیونی کابلی سنتی ، IPTV زنده تقریباً شبیه تلویزیون معمولی است.

FOX Sports Go ، CBS Sports HQ ، Hulu Live TV و Sling TV همه IPTV زنده ارائه می دهند.

خدمات IPTV

در حالی که IPTV در حال رشد است ، هنوز هم بازار خوبی دارد. سرویس هایی مانند Netflix و Hulu برنامه های تلویزیونی زیادی ارائه می دهند و ویدیوهای درخواستی به سرعت در حال رشد است.

تلویزیون Catch-up محبوبیت بیشتری پیدا می کند. بارگیری برنامه ها برای ارائه دهندگانی مانند FOX ، CBS و NBC به بینندگان اجازه می دهد برنامه هایی را که از دست داده اند بدون تلاش برای راه اندازی و ضبط چیزی از طریق set-top box مانند TiVo ، ببینند.

NOW TV ، TVPlayer و Epicstream همگی در حال پیشرفت در بازار IPTV زنده هستند ، اما هنوز از خدمات VOD محبوب تر نیستند.

به نظر می رسد ورزش در حوزه تلویزیون به سرعت IPTV را پذیرفته است. تعداد زیادی پکیج ورزشی مشترک وجود دارد که می توانید هر زمان که می خواهید از رایانه خود تماشا کرده یا در تلویزیون خود پخش کنید.

بسیاری از خدمات در حال ظهور هستند که به کاربران امکان می دهد خدمات VOD و پخش مستقیم خود را نیز ایجاد کنند. به این ترتیب مردم می توانند مهارت ها ، توصیه ها و علاقه های خود را با هر کس دیگری در جهان به اشتراک بگذارند.

راه اندازی سرویس IPTV خود – ارائه دهندگان IPTV

اگر علاقه مند به راه اندازی سرویس IPTV خود هستید ، بهترین گزینه این است که با یکی از این ارائه دهندگان این خدمات ارتباط برقرار کنید. آنها دارای پهنای باند ، ظرفیت سرور و کانال های توزیع مورد نیاز شما هستند. ایده نگاه دارای پهنای باند ، ظرفیت سرور و کانال های توزیع مورد نیاز برای راه اندازی سرویس iptv شما می‌باشد.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که ثبت نام کنید ، برنامه ای را انتخاب کنید و شروع به بارگذاری مطالب خود کنید. چه نوع محتوایی؟ چه کسی آن را تماشا خواهد کرد؟ چگونه پول خواهید گرفت؟ همه این موارد بستگی به شما دارد.

کانال های IPTV برای یادگیری ترفندهای جادویی ، تناسب اندام ، یادگیری رقص ، تماشای فیلم و تقریباً هر چیز دیگری که به ذهن شما برسد وجود دارد. اگر چیزی دارید که می خواهید با جهان به اشتراک بگذارید ، می توانید از IPTV برای انجام آن استفاده کنید.

البته ، شما هنوز هم باید تمام آن محتوا را ضبط کنید. که کار زیادی می طلبد. اما پس از انجام این کار ، این خدمات به شما امکان می دهد برنامه های تلویزیونی ، محتوای ویدیویی آنلاین یا فیلم های خود را به راحتی تبلیغ و توزیع کنید.

مانند ساختن نسخه اختصاصی Netflix فقط برای شما و مشترکین خود است.

آینده IPTV

تشخیص اینکه چند نفر در حال حاضر از خدمات IPTV استفاده می کنند دشوار است.

با وجود ارائه دهندگان متنوع ، فرمت های مختلف و حجم عظیمی از محتوای سرقت شده موجود ، راه‌های زیادی برای ردیابی وجود دارد.

اما شکی نیست که محبوبیت IPTV افزایش خواهد یافت. تحقیقات Grand View تخمین می زند که ارزش بازار تا سال 2025 بالغ بر 117 میلیارد دلار خواهد بود. افزایش تقاضای کاربران و همچنین بهبود شبکه ها از این رشد حمایت می کند.

Grand View همچنین پیش بینی می کند که IPTV مبتنی بر در دریافت اشتراک (IPTV subscription-based) در دهه آینده به سرعت رشد کند ، و این نشان می دهد که سرویس هایی مانند TVPlayer و Hulu Live TV محبوبیت بیشتری پیدا خواهند کرد.

بخشی از این رشد از قبل شروع شده است.

ارائه دهندگان رسانه های بزرگ در حال برنامه ریزی برای ارائه سرویس‌های استریمینگ جدید برای رقابت با Netflix ، Amazon Prime و سایر پروژه های بزرگ هستند. بیشتر ارائه دهندگان تلویزیون سنتی اجازه می دهند محتوا را در زمان دلخواه از طریق اپلیکیشن آنها ببنید. حتی ارئه دهندگان تلویزیون کابلی به مشترکانشان اجازه می دهند که برنامه هایشان را از طریق تلفن همراه مشاهده کنند.

و اکنون که مردم می توانند کانال های خود را برای توزیع راحت مطالب خود ایجاد کنند ، میزان و تنوع گزینه های IPTV به سرعت افزایش می یابد. بینندگان دیگر به آنچه پخش کننده ها به اشتراک می گذارند محدود نمی شوند. آنها می توانند برای دیدن همه چیز از فیلم های تناسب اندام گرفته تا فیلم های خاص مخاطبان به یکدیگر مراجعه کنند.

این به طور خلاصه ، آینده تلویزیون IPTV است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهدرباره ماپروژه هاتماس با ما